Prof. Dr. Belma Tuğrul Kimdir?

İstanbul Aydın Üniversitesi

1960 yılında Istanbul’da doğan  ve yaklaşık 59 yıldır  birçoğumuzun  karşı karşıya kaldığı hertürlü oyun hakkı  ihlali ve oyun karşıtı gelişmelere rağmen ‘oyun’ oynamaya  devam edebilen, Dünya  Oyun   Birliği IPA üyesi, oyun dostu, oyun savunucusu bilim insanlarından biridir.

Lise  mezuniyet yıllığında  anaokulu öğretmeni olmak istediğini  dile getirip, bu hayaline kavuşan , işini yaparken elinden  gelenin en iyisini coşkuyla ve tutkuyla yapmayı seçen, ezber bozan öğretmenlerin öğretmenidir.

Hacettepe  Üniversitesi’nde çocuk gelişimi eğitimi alanında eğitimini alırken gönüllü öğrenci olarak başladığı üniversitenin uygulama anaokulundaki  öğretmenlik kariyerinden , okulöncesi eğitimi alanındaki emekli öğretim üyeliği sürecine  kadar, neredeyse 35 yıl çocuklardan  ve öğretmenlerden öğrenmekten vazgeçmeyen anı ve deneyim zengini kişilerden biridir.

Türkiye’deki anaokulu  deneyimlerinin yanısıra, Amerika Birleşik  Devletlerinde Penn State Üniversitesi’nde iki yıl misafir  öğretim üyesi  ve üniversite anaokulunda  12 farklı ülkeden  gelen çocuklara gönüllü  öğretmenlik yaparken çocuklarla oyun dilinde konuşan bir araştırmacıdır.

Çocukları kalbi ile dinlemeyi, hayatı onların gözünden görebilmeyi , bir yandan onların hayallerinin ortağı olurken,  diğer yandan onları macera dolu yeni hayaller için cesaretlendirmeyi ama  bu arada  kendi hayallerinden de vazgeçmeyip çömertçe paylaşmayı seçen öğrenmeye meraklı  mı meraklı , öğrencilerden biridir. 

Halihazırda ,Istanbul  Aydın Üniversitesi öğretim üyesi olan  Tuğrul, Kıbrıs Uluslararası  Final  Üniversitelerinde  de okulöncesi öğretmen adaylarının  yetişmesinde, tecrübelerini  ve bilgilerini paylaşarak, kendi deyimiyle emekli  ama çocuklara emek  vermeye devam eden bir  anaokulu  profosörüdür.