Prof. Dr. Bengi Semerci Kimdir?

Bengi Semerci: Prof. Dr. Bengi Semerci, 1963 yılında İstanbul’da doğdu.1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Semerci, ardından erişkin psikiyatrisi uzmanlığı eğitimi aldı. Erişkin Psikiyatrisi uzmanlığını aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk ve Ergen ruh sağlığı uzmanlık eğitimine başladı. İkinci uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. 1999 yılında Doçent, 2004 yılında profesör oldu.  2000 yılında Ankara’dan ayrılarak, çalışmalarına İstanbul’da devam etti.

Serbest hekimliğin yanı sıra, 2004-2009 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı başkanlığı yaptı ve 2011 yılına kadar Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine devam etti. Ayrıca, 2002-2004 yılları arasında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans, 2007-2008 öğretim yılında Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans dersleri verdi.

Halen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Psikoloji dersleri ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çocuk psikiyatrisi dersleri vermektedir

Akademik çalışmalarının yanı sıra serbest hekimlik, aile ve kurum eğitimleri, kurumsal danışmanlık da yapan Dr. Semerci 2007 yılında Bengi Semerci Enstitüsünü kurdu. Hekim olarak çocuk, genç ve erişkin hastalarını tedavi ve takip etmenin dışında, verdiği eğitimleri, bireysel ve kurumsal danışmanlığı, kitap ve diğer yazı çalışmalarını ve bunların yanı sıra sosyal projeleri Bengi Semerci Enstitüsü’nde sürdürmektedir. 

Prof. Semerci, sosyal projelerde aktif olarak yer almakta, özellikle koruma altındaki yuva çocukları, sokak çocukları, suça sürüklenen çocuklar, ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları, aile içi şiddet, aile yapısı ve sorunlara ilişkin projelerde gönüllü çalışmalarını, sivil toplum örgütleri ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde sürdürmektedir.

Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda bu konulara ilişkin Bakan danışmanlığı yapmıştır. Ticari cinsel sömürüye uğrayan kız çocukları ile ilgili yaptığı çalışma ile Avrupa’da ödül kazanmıştır.